
Szlakiem cerkwi Gór Słonnych.
Nieodłącznym punktem programu każdego naszego pobytu w Bieszczadach jest objazdówka po miejscowych cerkwiach, o czym mogliście się przekonać chociażby z lektury jednego z naszych wcześniejszych postów Między cerkwią a kirkutem.
Tak było i tym razem, kiedy to postanowiliśmy odwiedzić kilka cerkwi położonych w Górach Sanocko – Turczańskich, a konkretnie w Górach Słonnych.
Po kilku poprzednich wizytach w Bieszczadach wydawało nam się, że wszystkie z nich zobaczyliśmy, jednak okazało się, że i tym razem odwiedzimy kilka cerkwi po raz pierwszy i nie jest to koniec. Plonem naszego wyjazdu był również zakup mapy “Zabytkowe cerkwie południowo – wschodniej Polski”, więc na pewno jeszcze kilka fotorelacji z cerkiewnych wojaży zamieścimy na naszym blogu.
Wycieczka obejmowała odwiedziny 7-miu cerkwi, tj. w Paszowej, Hołuczkowie, Siemuszkowej, Hłomczy, Łodzinie, Dobrej i Uluczu. Naszym subiektywnym zdaniem również w mniej więcej takiej kolejności rozłożyły się nasze głosy co do uroku poszczególnych z nich, od najmniej urokliwej w Paszowej do swoistej perełki jaką jest cerkiew w Uluczu.
- Cerkiew Soboru Bogurodzicy w Paszowej.
Drewniana cerkiew pochodząca z XVIII wieku, gruntownie odnowiona w 1902 r. i konsekrowana w roku 1905. Obecnie pełni funkcję kościoła filialnego parafii w Wańkowej. Ozdobą cerkwi jest również XVIII wieczny ołtarz i praktycznie niemal kompletny ikonostas, których nie dane nam było oglądać, gdyż jak to ma miejsce w większości przypadków cerkwie, które odwiedzaliśmy były pozamykane.
- Cerkiew św. Paraskewii w Hołuczkowie.
Cerkiew zbudowana w roku 1858 przez cieślę Konstiantyna Melnyka, przebudowana w roku 1912. Obecnie jest remontowana. Wewnątrz cerkwi znajduje się kompletny ikonostas pochodzący z okresu budowy cerkwi, o wystroju późnobarokowym.
Ikonostas zachowany w całości z okresu budowy cerkwi.
- Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Siemuszkowej.
Drewniana, filialna cerkiew greckokatolicka, zbudowana w 1841 r. Obecnie użytkowana jako kościół rzymskokatolicki. Pieczę nad cerkwią sprawują obecnie bociany, które na rosnącym przy cerkwi jesionie założyły gniazdo i dochowały się potomków.
- Cerkiew Soboru Najświętszej Maryi Panny w Hłomczy.
Cerkiew zbudowana w roku 1859 w miejscu starszej, również drewnianej cerkwi. Obok cerkwi wzniesiona została w tym samym czasie także dzwonnica, gdzie spośród wiszących w niej dzwonów jeden pochodzi z roku 1668.
Od roku 1990 cerkiew wchodzi w skład greckokatolickiego dekanatu przemyskiego.
- Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łodzinie.
Jedna z mniejszych, ale bardzo ładnych cerkwi. Wzniesiona w 1743 r. Posiada kompletny ikonostas pochodzący z 1875 r., kiedy to cerkiew była remontowana. Obecnie jest to kościół filialny Parafii Rozesłania Apostołów w Mrzygłodzie.
- Cerkiew św. Mikołaja w Dobrej (Szlacheckiej).
Nasze II miejsce na subiektywnej Top Liście.
Jest to cerkiew drewniana zbudowana w roku 1879 osadzona na kamiennej podmurówce.We wnętrzu znajduje się polichromia figuralna wykonana w latach 1899-1904 przez Antoniego i Michała Bogdańskich z udziałem Mikołaja Demkowicza. Klasycystyczny, czterorzędowy ikonostas z tego samego okresu, wykonany został również przez wymienionych Bogdańskich.
Oddzielnym obiektem jest wieża-dzwonnica bramna, usytuowana na osi świątyni. Pochodzi z XVII w., przebudowana w XVIII. Składa się z trzech kondygnacji. Pierwsza jest murowana z kamienia, na rzucie kwadratu, otynkowana i pobielona, sklepiona kolebkowo. Wyższe kondygnacje są drewniane.
Druga ma konstrukcję zrębową ze stropem belkowym i z nadwieszonym gankiem, opartym na czterech słupach z zastrzałami. Tutaj znajdował się ikonostas w typie archaicznym, po którym zachowała się przegroda ikonostasowa z carskimi i jednymi diakońskimi wrotami. Trzecia kondygnacja ma konstrukcję słupowo-ramową z nadwieszoną izbicą. Na wyższe kondygnacje wchodziło się po stromych, drewnianych schodach, przypominających drabinę. Budowla nakryta jest dachem gontowym namiotowym. Kondygnację górną od środkowej oddziela dach pulpitowy daszek pulpitowy z facjatką od frontu.
Do czasu synodu zamojskiego w 1720 r. przy jednym ikonostasie można było sprawować tylko jedną eucharystię dziennie. Przez fakt istnienia ikonostasu wieża była odrębną cerkwią, co pozwalało odprawić w Dobrej dodatkową mszę św. w tym samym dniu. W niektórych cerkwiach (np. w Cerkiew św. Paraskewy w Radrużu lub cerkiew św. Jura w Drohobyczu) budowano tym celu nad babińcem dodatkowe pomieszczenie z ikonostasem. Po synodzie zamojskim można było odprawiać kolejne msze również przy ołtarzach bocznych, pozbawionych ikonostasu. Nie jest znane wezwanie, pod którym wieża była wykorzystywana jako cerkiew.
Jest to obiekt unikatowy w skali kraju. Obecnie pełni rolę dzwonnicy, z dwoma dzwonami: z 1627 i 1924 r.
- Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu.
Top One wyjazdu.
Cerkiew wzniesiono na szczycie wysokiego, zalesionego wzgórza, opadającego od strony południowej ku dolinie Sanu. Obiekt uznawany był powszechnie za jedną z najstarszych drewnianych cerkwi na terenie Polski i datowany na pocz. XVI w. (tak wczesna datacja cerkwi nie była udokumentowana, lecz cechy stylistyczno-konstrukcyjne czyniły ją prawdopodobną). Wyniki badań dendrochronologicznych budulca cerkwi wskazały, że świątynia została wybudowana w 1659 r., jednak wg niektórych badaczy nie rozstrzygają one kwestii datowania w sposób definitywny. Niezależnie od tego, czy dalsze badania potwierdzą wyniki analizy dendrochronologicznej bądź dopuszczą możliwość wzniesienia budowli we wcześniejszym okresie, nie zmieni to wartości i rangi zabytku. Bazyliańska świątynia pozostanie jedną z niewielu zachowanych drewnianych cerkwi, kształtujących nasze wyobrażenie o najdawniejszym budownictwie sakralnym.
Rozległy teren przycerkiewny otaczają czytelne pozostałości obwarowań w postaci podwójnego muru kamiennego, w którym znajdowała się furta i brama (flankowane basztami). Pierwotnie cerkiew wchodziła w skład monastyru bazyliańskiego. Bazylianie opuścili monastyr w 1744 r., jednak świątynia pozostała ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do ostatniej wojny. Po wysiedleniu ludności ukraińskiej cerkiew pozostawała opuszczona. Gruntowny remont zabytku przeprowadzono w latach 1961–69. Obecnie obiekt stanowi filię Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Najstarsze zachowane wyposażenie cerkwi pochodzi z II poł. XVII w. Wielostrefowy ikonostas (obecnie w MBL w Sanoku) wykonany został w dwóch etapach w II poł. XVII w. Starsza, zasadnicza część ikonostasu, jest dziełem Ioana Hyrowskiego, wykonanym po 1660 r. Stefan Dzengałowicz w 1682 r. uzupełnił ikonostas obrazami apostołów oraz kartuszami z wizerunkami proroków.
We wnętrzu nawy cerkwi na jej północnej ścianie oraz płn.-zach. i płn.-wsch. pendentywie zachowała się figuralna polichromia ścienna. Głównym tematem zrealizowanym w monumentalnym malarstwie jest Męka Pańska. U podstawy obrazu Ukrzyżowania czytelny fragment inskrypcji fundacyjnej. Autorem lub głównym współautorem polichromii jest Stefan Dzengałowicz, przebywający w Uluczu w latach 1682–83 – opis ze strony https://podkarpackie.travel/pl/atrakcje/cerkiew-w-uluczu.

